Nadmiar kawy wpływa na płodność. Oto 10 sposobów, aby się od niej odzwyczaić

Kawa zazwyczaj odstawiana jest przez ciężarne. Kobiety w ciąży zdają sobie sprawę, jak negatywnie wpływa na rozwój dziecko kofeina. A co w trakcie starań o dziecko? Również wtedy warto zastanowić się, czy picie kawy nie wpływa negatywnie na waszą płodność. Poniżej 10 sposobów, aby odzwyczaić się od kawy.

Na wstępie należy podkreślić, że kawa sama w sobie nie stanowi zagrożenia. Dopiero nadmiar kofeiny w organizmie może zaburzać jego funkcjonowanie i wpływać negatywnie na efekty starań o dziecko.

Starania o dziecko: W jaki sposób kofeina wpływa na płodność?

Bardzo często już po przebudzeniu masz chęć na kawę. Biegniesz do kuchni i praktycznie na jednej nodze robisz magiczny napój. Wypijasz w przekonaniu, że to on cię napędza i teraz jesteś gotowa stawić czoła wyzwaniom dnia. Wynika to z faktu, że od kofeiny bardzo szybko można się uzależnić i jej odstawienie wcale nie należy do najprostszych.

Kofeina uwrażliwia receptory dopaminowe, co w konsekwencji objawia się polepszeniem nastroju i zwiększoną koncentracją. Tym samym organizm dopomina się codziennie odpowiedniej dawki energii w postaci czarnego napoju.

W normalnych dawkach (ok. 200 g – dwie filiżanki kawy dziennie) wpływ kofeiny na organizm jest pozytywny – pobudza, poprawia krążenie krwi, redukuje zmęczenie, przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczów. Należy jednak podkreślić, że przyjęcie więcej niż 500–600 mg (a często nawet już od 300 mg) może uzależniać i wywoływać również objawy takie jak: depresja, osłabienie, ból głowy, apatia bądź zwężenie naczyń krwionośnych.

WAŻNE! Osoby starające się o dziecko muszą liczyć się z tym, że nadmiar kofeiny w organizmie wpływa na obniżenie libido. Z kolei u kobiet, które nie są uzależnione od kofeiny filiżanka kawy może nawet dwukrotnie podwyższyć ich poziom popędu seksualnego.

Nadmiar kofeiny nie wpływa pozytywnie na starania o dziecko

Osoby starające się o dziecko powinny zwrócić uwagę na to, ile kawy wypijają dziennie. Z badań wynika, że nadmiar kofeiny rozregulowuje gospodarkę hormonalną. Powoduje znaczący wzrost estrogenu we krwi, co odzwierciedla się w cyklu owulacyjnym. Wiadomym jest również, że spożycie kofeiny może także znacząco podwyższać ryzyko zachorowania na endometriozę.

Badania donoszą także, że istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży pozamacicznej zagrażającej życiu zarówno matki, jak i dziecka u kobiet spożywających duże ilości kofeiny dziennie.

Dlatego jeśli staracie się o dziecko, a w waszym organizmie codziennie krąży za duża ilość kofeiny, powinniście zmniejszyć jej spożycie. Jak przy każdym uzależnieniu, proces wychodzenia z nałogu rozpoczyna się w głowie. Zatem uruchom w sobie wolę i siłę walki z tym nawykiem.

Oto 10 sposobów, które umożliwią ci kawowy detoks

1. Wybierz cel

sleeping newborn

Ten krok powinien być łatwy dla osób starających się o dziecko. Wiesz, że podczas starań nadmiar kofeiny źle wpływa na płodność. Dlatego cel jest jasny – odstawienie kofeiny przekłada się na dwie kreski na teście.

PAMIĘTAJ JEDNAK: Pierwsze 48 godzin jest najgorsze, więc nie decyduj się na rzucanie nałogu, kiedy pracujesz. Najlepszą porą na rozpoczęcie zmian jest weekend.

No Comments Yet

Leave a Reply