Dodatki „E” w pożywieniu a płodność

Konserwanty, barwniki, dodatki E – coraz trudniej znaleźć żywność bez zbędnych dodatków w składzie. Jakich „E” powinno się zdecydowanie unikać, a jakie w umiarkowanych ilościach nie szkodzą? Oto lista dodatków „E”, których należy unikać w pożywieniu. 

Zagęszczacze, substancje konserwujące, słodzące, czyli co kryje się w dodatkach „E”?

Wyróżnia się 5 głównych grup dodatków”E”

  • E100- E199 – Barwniki
  • E200-E299 – Konserwanty
  • E300-E399 – Przeciwutleniacze (antyoksydanty)
  • E400-E499 – Środki zagęszczające
  • E500-E599 – Substancje przeciwzbrylające
  • E600-E699 – Wzmacniacze smaku
  • E700-E799 – Antybiotyki
  • E900-E1299 – Substancje słodzące
  • E1300 – E1451 – Skrobie modyfikowane

Które dodatki „E” są szkodliwe dla organizmu?

Część dodatków z grupy „E” w niewielkich dawkach jest obojętna dla organizmu i nie przyczynia się do wystąpienia niepożądanych problemów zdrowotnych. Problem pojawia się wtedy, gdy suma dodatków spożywanych w ciągu tego samego dnia przekracza normy. W takiej sytuacji potencjalnie nieszkodliwe dodatki mogą jednak mieć negatywny wpływ na zdrowie. Przeciętnemu człowiekowi ciężko skontrolować, jakie dodatki „E” spożył w ciągu dnia i na ile są one dla niego toksyczne. Dlatego codzienna dieta powinna być możliwe wolna od produktów przetworzonych na korzyść prostych, zdrowych dań. Problemy z płodnością nierzadko mają swój początek w nieprawidłowej diecie, dlatego zmiana sposobu odżywiania to pierwszy krok dla par starających się o dziecko.


Więcej o diecie podczas starań przeczytasz tutaj: https://plodnosc.pl/starania-o-dziecko/dieta-starania/


Oto lista składników, których należy unikać w pożywieniu:

E102 tartrazyna (żółcień spożywcza)

To silny alergen, który może powodować wysypkę, pokrzywkę, duszność i katar. Może powodować: depresję, nadpobudliwość, ADHD, problemy z koncentracją i pamięcią. Niewskazany dla kobiet w ciąży, gdyż może doprowadzić do przedwczesnych skurczów, a w najgorszym przypadku do poronienia.

Znajduje się w: musztardzie, miodzie, napojach owocowych, galaretkach, lodach, gotowych sosach, dżemach, a nawet makaronach.

E104 (żółć chinolinowa)

Może być powodem wystąpienia alergii, nadpobudliwości, zaburzeń koncentracji, a nawet wstrząsu anafilaktycznego! Zakazany w USA, Japonii, w Polsce nadal legalnie dodawany do pożywienia.

Znajduje się w: daniach typu instant, fast foodach, kolorowych napojach, cukierkach na kaszel, galaretkach.

E110 (żółcień pomarańczowa)

Zakazany w Finlandii i Norwegii, nadal używany w Polsce. Nadużywany może pwoodować wysypkę, pokrzywkę, bóle brzucha, nudności, wymioty, niestrawność, nadpobudliwość, dekoncentrację, a nawet guzy nerek.

Znajduje się m.in. w: pieczywie, fast foodach, produktach instant, lizakach, żelkach, kaszach, suplementach diety i w produktach aptecznych (np. syropach, tabletkach na ból gardła).

E122 (azorubina, czerwień spożywcza)

Barwnik zakazany w Szwecji, Kanadzie, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Japonii. Na skutek spożywania tego barwnika mogą się pojawić obrzęki, alergie, astma, zapalenia skóry.

Znajduje się w: dżemach, marmoladzie wiśniowej, budyniach, galaretkach, cukierkach, polewach, jogurtach, czerwonych winach, napojach izotonicznych.

E123 (amarant)

Nasila objawy alergii i astmy, powoduje nadpobudliwość u dzieci. Może być rakotwórczy.

Znajduje się w: galaretkach, wypiekach w proszku, kawiorze, napojach alkoholowych, płatkach śniadaniowych. Zakazany w USA, Norwegii, Rosji.

E124 (czerwień koszenilowa) 

Może powodować katar alergiczny, kaszel, zaburzenia koncentracji i pamięci, a nawet wystąpienie nowotworu.

Znajduje się w: mięsie, w barwnikach do jajek, galaretkach, dżemach, marmoladzie, w zupie pomidorowej, w lodach i jogurtach.

E127 (erytrozyna)

Barwnik może powodować: nadpobudliwość, trudności w nauce, objawy ADHD, nadwrażliwość na światło, czasami światłowstręt, zaburzenia metabolizmu.

Znajduje się w: owocach kandyzowanych, koktajlach wiśniowych, wiśniach, ciastach w proszku, a nawet niektórych gatunkach kiełbasy!

E129 (czerwień Allura)

Mozę być przyczyną występowania nadpobudliwości ruchowej, zaburzeń koncentracji, objawów ADHD. Zakazany w Australii, Danii, Belgii, Norwegii, w Polsce legalny.

Znajduje się w: wyrobach mięsnych, w kaszach, w napojach, w galaretkach, w herbatnikach czekoladowych i innych wyrobach cukierniczych.

E131 (błękit patentowy)

Może wywoływać silne reakcje alergiczne, zaburzenia trawienne, problemy skórne (wysypkę, pokrzywkę, świąd).

Znajduje się w: żelkach, galaretkach.


Sprawdź także, jak alergie i nietolerancje pokarmowe wpływają na płodność: https://plodnosc.pl/alergie-i-nietolerancje-pokarmowe-jakie-sa-rodzaje-i-najczestsze-objawy-oraz-jak-moga-wplywac-na-plodnosc-tlumaczy-dr-n-med-iwona-kozak-michalowska/


E132 (indygotyna)

W nadmiarze może być przyczyną wystąpienia: nadpobudliwości, problemów z koncentracją i pamięcią, zaburzeń pracy serca, a nawet wystąpienia nowotworu.

Znajduje się w: wyrobach cukierniczych, herbatnikach, lodach, wypiekach, w napojach, w barwnikach niektórych leków.

E142 (zieleń S albo też zieleń brylantowa)

Bezsenność, nadpobudliwość, zwiększenie objawów astmy oraz alergii – na to ma wpływ barwnik E142. W niektórych krajach obowiązuje zakaz jego produkcji.

Znajduje się w: galaretkach, marmoladach, lodach.

E150 (karmel)

Duże spożycie karmelu może prowadzić do problemów żołądkowych (np. zaparcia, biegunki).

Znajduje się w: ciemnym pieczywie, whisky, napojach typu cola, słodyczach (lodach, cukierkach, czekoladzie)

E151 (czerń brylantowa)

Powoduje objawy ADHD, nadpobudliwość, mocne objawy alergii i astmy, zaburzenia pracy nerek i problemy jelitowe.

Znajduje się w: jogurtach, ajerkoniaku, dżemach z czarnej porzeczki oraz w kawiorze.

Inne szkodliwe dla zdrowia dodatki „E” to następujące konserwanty:

  • E210 kwas benzoesowy
  • E214 benzoesan etylu
  • E220 dwutlenek siarki
  • E230 binefyl
  • E231 ortofenylofenol
  • E232 ortofenylofenolan sodu
  • E249 azotyn III potasu

 

Źródło: entermed.pl

No Comments Yet

Leave a Reply